banner4

Akü Geri Dönüşümü

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiyi depo halinde saklayan ihtiyaç durumunda elektrik enerjisi olarak veren cihaza denmektedir. Akünün başlıca görevlerinden birisi marş motoruna elektrik akımı vermektir. Aracın motoru çalışmadığı durumlarda genelde akım göndermek veya almak için kullanılmaktadır.

Başlıca kurşun-asit akümülatör, nikel-kadmiyum akümülatör ve nikel-demir akümülatör çeşitleri bulunuyor. Günümüzde en yaygın kullanılan akü çeşitlerinde birisi de kurşun-asit akümülatörleridir. Hava yönünden akü çoğu zaman zarar görebilmektedir. Stoklama yapmak için 10-16 °C aralığında saklamanın aküye bir zararı olmayacaktır.

Atık akü geri dönüşüm tesisi (EAG) atık pillerin ve akümülatör faaliyetlerini gerçekleştirmek için müdürlük izinli olarak verilmiş. İzin belgesi ile geri dönüşümlerini sürdürmektedirler. Geri dönüşüm için yılların verdiği tecrübeye dayanarak işlerini devam ettirmekte olup, aşama aşama dönüşüm yapılmaktadır.

Atıkların toplanması nakil edilmesi, ön ayrıştırmaların yapılması, depolanması, imha edilmesi, geri dönüşümü yapılması ve son olarak raporlaması yapılmaktadır. Bu işlemlerin her biri dönüşüme uygun araçlarla tesislerde yapılmaktadır. Atıkların her türlü işlemleri yapıldıktan sonra hammadde haline getirilip diğer kuruluşlara gönderilmektedir.

Kaynak: http://www.hurdaakugeridonusum.com © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.