banner1

Akü Atıklarınızı Değerlendirelim

Kısaca akü olarak tanımlanan akümülatörler, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürmede yararlanılan aygıtlar olup, kuru ve sıvı (jel) şeklinde türleri mevcuttur. Ömrü dolmuş olanlar, elektronik cihazlar alanında doğada yok olması en zor atıklardan biri olup, geri dönüşümünün yapılması ile doğaya ve çevreye faydasının önemi büyüktür.

Islak tip aküler, içinde sıvı olarak yani jel şeklinde yer alan elektroliz içeren akü grubu olup bakım gerektirmeyen ve şarj ömrü uzun olan akü cinsidir. Jel akünün tersine, şarj edilme süresi daha kısa olan kuru tip aküler bakım gerektirmeyen aküler olarak sıvı takviyesine (asit veya su) ihtiyaç duymayan türüdür.

Herhangi bir sıvı içermediği için nakliye ve kullanım açısından sorunsuzdur. Islak ve kuru tip dışında ise derin döngülü, starter, stasyoner olmak üzere birçok çeşidi mevcuttur.

Bir anlamda basit bir pil işlevi görmekte olan bu ürünler tüm elektrik elektronik, endüstri, sağlık, bilişim sektörlerde kullanılan önemli cihazlardır. Atık akülerin toplanması çevre ve dünya sağlığı açısından sosyal sorumluluk konusudur.

Kaynak: http://www.hurdaakugeridonusum.com © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.