Hurda Akümülatör Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Hurda Akümülatör Geri Dönüşümü

Akümülatör doğru akım kaynağıdır. Akümülatör kelimesi uzun kelime olduğu için halk arasında akü ‘de denmektedir. Elektrik enerjisini kimyasala dönüştürme ve depolama aracıdır. Akü gerekli olduğu zamanda tekrar içindeki elektriği enerjiye dönüştürür. En çok üretilen aküler gümüş – çinko kaplamalı aküler ve nikel kadminyumlu ile kurşun kaplamalı akülerdir.

Günümüzde genellikle tercih edilen akü modeli kurşun kaplamalı akülerdir. Kurşunlu akülerin tercih edilmesi üretim maliyeti ve kullanım ömrünü tamamlamış akülerin geri dönüşümünün diğer akülere göre daha kolay ve çabuk ulaşılabilir olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Atık hale gelen aküler en çevreci yollardan güvenilir biçimde geri dönüşüm sürecinden geçmesi gerekmektedir. Akülerin geri dönüşümü sadece enerji tasarrufu ve doğayı kaynakları korumakla birlikte insan ve çevre sağlığı riskini de azaltması yönünden önemlidir.

Tesise kabul edilen atık aküler asit boşaltma sistemine tabi tutulur. Aidi boşaltılan aküler kırıcı makinede parçalanarak plastik bölümünden ayrılır. Fırınlarda şarj edilmek üzere hammadde stok sahasında kurutulur. Boşaltılan asitler 1 hafta sonra tesiste nötrolize edilmektedir.

Daha önce parçalanmış akü içi ve diğer parçalarla eritme işlemine tabi tutularak ham kurşun elde edilir. Aküler böylelikle ham kurşuna geri dönüştürülmüş olunur. Hurda akü akümülatör geri dönüşümü nasıl yapılır derseniz cevabı bu şekildedir.

Kaynak: http://www.hurdaakugeridonusum.com © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>