Hurda Akü Tehlikeli Atık mıdır?

Motor Akülerinin Yararları Ve Zararları Üzerine

Son zamanlarda akü olarak kısaltılan akümülatörler aslında birçok elektronik üründe karşımıza çıkan pil, batarya ve benzeri tüketim ve dolum cihazlarını kapsamaktadır. Bu cihazlar şarjlı sistemle doldurulduğundan elektrik akımını yaymaktadırlar. Bu da kinetik enerji olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu makalede hurda akü/akümülatör tehlikeli atık mıdır? sorusuna bilgilerle yanıt verilmiştir. Aküler için, son zamanlarda toplama kutuları, konteynırlar sokak ve cadde aralarına yerleştirilerek pillerin, bataryaların bunlara atılması teşvik edilmektedir. Bu sistem bilindiği gibi yararlı bir ilerleme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aküler, cihazın çalışmasını sağlayan ve enerji depolayan depolayıcı madde olmaları bakımından önemlidir. Ancak bunlarla birlikte, zehirlenme riski taşımaları yönünden son derece zararlıdırlar. Özellikle topraklara atılan boş bataryalar, aküler ve piller toprağın zehirlenmesine ve buradan da dolaylı yoldan insanların zehirlenmesine sebep olmaktadırlar.

Bu nedenle akülerin yanıcı maddelerden uzak tutulması, bilinçsizce sokağa bırakılması ortaya çıkan risklere neden olmaktadır. Bunların önüne geçilebilmesi için çöplerin kullanılması, biten bataryaların konteynırlara atıklanması geri dönüşüm olarak kullanılması adına zaruridir.

Kaynak: http://www.hurdaakugeridonusum.com © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>