Akü Nedir? Kullanım Alanları

Akü Nedir? Akü Kullanım Alanları Nelerdir?

Akü nedir derseniz, elektrik enerjisinin kimyasal enerjiye dönüştürüp depolanmasını sağlayandır. aynı zamanda kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren doğru akım kaynağı da denilmektedir. Daha çok araç motorlarında kullanıldığı bilinse de elektrik enerjisine ihtiyaç duyulduğunda enerji kaynağı olarak da kullanılmaktadır.

En çok kullanılan kurşun aküleri kullanım alanları bakımından kendinden hareketli, durgun ve hareketli olarak gruplandırılır. Oluşumu farklı yapılarda olan aküler gruplarına göre farklı yerlerde kullanılmaktadır.

Kullanım alanlarına göre;

1-Kendinden Hareketli Aküler: Bu tip aküler motora kendi ateşlemesini otomatik yaptığı için kamyon, otomobil ve motorlarda kullanılmaktadır.
2-Durgun Aküler: Bu tip aküler hastanelerde, telefon santrallerinde, demiryolları işaret merkezinde ve elektrik gücüne ihtiyaç duyulduğunda kullanılan akü tipidir.
3-Hareketli Kurşun Aküler: Tramvayların çalışmasında, maden ocaklarındaki kömür lokomotiflerinin çalıştırılmasında ve trenlerdeki ışıklandırma ve havalandırma ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. Kurşun akülerin pozitif levhalarının kalın olmasının sebebi ise elektriğin sık yüklenip boşaltılmasında etkin madde kaybının az olmasıdır.

Tüm aküler için geçerli olan en önemli özellik uzun kullanım ömrüne sahip olmalarıdır. Ağırlığı ve hacmi özelliklerine ikinci planda bakılır.

Kaynak: http://www.hurdaakugeridonusum.com © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>